Uit ons Archief! Zet dat maar op tafel… Feestgerechten met de Wereldwijven

In de afgelopen vijf jaar zijn heel veel prachtige verhalen geschreven door (oud)wereldwijven en die willen we graag weer eens uitlichten. Daarom blikken we iedere maand terug en kiezen een mooi blog uit ons archief en publiceren dat opnieuw! In deze feestmaand is dat een blog over eten… want dat is wereldwijd een belangrijk onderdeel van traditionele feestdagen. Of het nu het Suikerfeest, Holi Pagwha, Divali, Dia de los Muertos, Chanoeka of onze Kerst is, eten brengt mensen samen en verbindt ons. Door lokale smaken te proeven leer je ook veel lokale gewoonten en een cultuur beter kennen.

Speciaal voor jou, geven de Wereldwijven je op een presenteerblaadje, hun favoriete voor-, hoofd-, en nagerechten in dit behapbare blog over traditionele feestgerechten! En wie weet, zet je één van onderstaande recepten op je eigen Kerstmenu…

Feestgerechten
Foto: Astrid van Zeeland – biltong mousse

Op gang komen – het voorgerecht 

De samosa. Dit heerlijke driehoekige hartig gevulde filodeeg hapje werd door onze Wereldwijven uit Afrika eensgezind direct naar voren geschoven. Maar, de samosa komt toch uit India? Wereldwijf Angela laat ons weten dat dit smakelijke (en makkelijk draagbare!) hapje naar Centraal Azië en India zou zijn meegebracht vanuit Libië en Egypte. Angela: “In Oost Afrika en met name aan de Keniaans/Tanzaniaanse kust wordt de samosa zowel als hapje bij het ontbijt, de lunch of als tussendoortje gegeten. De vulling kan gekruide kip, alleen groente of runder- of lamsgehakt zijn en in de kruidenmix voert koriander de boventoon. Je kunt het op elke hoek van de straat kopen.”

Angela: “Als ik in Kenya bezoek kreeg, dan zorgde ik altijd voor een schaal samosa’s. De oma van mijn man maakte ze voor ons. Heerlijk bij een koel wit wijntje als appetizer. In Nederland heb ik een aantal keren geprobeerd de samosa’s zelf te maken. Het gepiel met het vouwen van dat filodeeg en ach, het smaakt wel, maar niet zo lekker als oma ze kon maken.” Overigens, waar haar Europese gast een borrelgarnituur wel kan waarderen, heeft het Afrikaans bezoek van Angela er niet zo veel mee. Ze lacht, “die vroegen al snel when are you going to serve the real food?” Hoe grappig, want wij vinden dit echt wel passen in een lijst van wereldse feestgerechten.

Astrid in Zuid Afrika beaamt het succes van de samosa bij de borrel voor haar gasten in hun intieme B&B. Ze serveert het graag met biltong en droëwors, iets heel Zuid-Afrikaans.”Biltong”, vertelt Astrid, “zijn gekruide, gedroogde reepjes vlees van rund maar ook kudu, springbok, wildebeest (gnoe) en impala.” Behalve dat Astrid de reepjes vlees bij de borrel serveert maakt ze er ook een heerlijk voorgerecht van: “Het gedroogde en gekruide vlees wat ik in reepjes bij de slager koop, maal ik heel fijn en verwerk ik in een mousse. Speciaal en fijn van smaak en het is iets wat ze hier niet kennen!”

Feestgerechten
Kip z’atar uit de oven

Dit smaakt naar meer – het hoofdgerecht!

In Nederland blijft gourmetten waanzinnig populair. Waar we begonnen met stukjes vlees, kip en vis leggen we er steeds vaker iets op wat net wat sjieker of wilder is. Vlees of vis blijkt ook in veel andere landen een populair hoofdingrediënt voor een feestmaaltijd.

Kerst valt in Australië natuurlijk midden in de zomer. En Aussies zijn echt fervente bbq-ers dus hun stukje vlees (of vis) komt rechtstreeks van de bbq zo op je bordje. Of het is eerdaags klaargemaakt en wordt koel geserveerd met een frisse saus van cranberries. Heerlijk als het buiten snikheet is! Ook in Zuid Afrika houdt men het meest van een gegrild stuk vlees, maar niet in de keuken van Astrid. “Het is zo’n beetje de gewoonte om het vlees op de braai te grillen (lees BBQ), maar ik marineer mijn fillets 24 uur van te voren en die schroei ik dan dicht in boter met olie… En daar zijn vrienden en gasten toch altijd verrukt over. Tot nu toe alleen maar complimenten over mijn stukje ‘klassiek gebraden’ vlees.” 

In Engeland blijft de kalkoen favoriet en staat stipt bovenaan in de lijst van traditionele feestgerechten. Ook in de VS, maar daar serveren ze die tijdens Thanksgiving. Stuffed wel te verstaan. Best een bewerkelijk klus. En hoewel op het oog de Britse en Amerikaanse kalkoen na bereiding er bijna hetzelfde uitzien, valt over de smaak te twisten. In dit geval misschien wel de stuffing want de Amerikaanse variant is toch vooral veel kleffe broodkruim met wat kruiden erdoorheen geprakt, volgens wereldwijf Saskia in San Diego. Dan reizen we toch liever af naar Israël waar wereldwijf Joanne ons even meeneemt in haar keuken. Niet alleen smaakt de kalkoen of kip lekkerder, het beestje is ook een stuk minder bewerkelijk om klaar te maken. En dat met maar drie ingrediënten! Wat ons betreft dus zeker een verdiende plek voor dit kosjer kippetje in de top 10 van feestgerechten:

Joanne is overigens zelf vegetarisch maar schotelt haar partner wel dit recept voor. Mits ze thuis is… “Het was een vrijdagavond”, vertrouwd ze ons toe, “dat ik niet thuis zou zijn. Mijn partner is geen goede kok, en ik had alle stappen voor hem opgeschreven die hij moest doen om een paar uur later dit lekkere eenvoudige kip-recept uit de oven te hebben. Via Whatsapp hield hij me op de hoogte. ‘Ja, de pan staat in de oven’, ‘Ik heb de oven net aangezet, op 180 graden.’ en zo ging het maar door.”

“Zo’n twee uur later appte hij: ‘..ik ga ‘m er nu uithalen…’. En toen belde hij me, schaterlachend, hij kwam bijna niet uit zijn woorden. Wat bleek: ik had alles beschreven, uitgebreid zelfs, maar wat ik was vergeten te melden was dat hij de kip ook in de pan moest doen.”

Feestgerechten
Kolak met bakbanaan

Zoete hekkensluiter – het nagerecht 

Voor misschien wel het meest klassieke kerstdessert komen we toch weer uit in Engeland: de Christmas pudding. Niet even een toetje dat je op de valreep maakt. Het geheim van de perfecte pudding is namelijk dat je er veel tijd (lees: begin in oktober) liefde en mooie kerstgedachten instopt. Oh, en af en toe een flinke slok alcohol zodat ie lekker smeuïg wordt. De klassieker bevat 13 ingrediënten, waarvan gezegd wordt dat ze Jezus Christus en de twaalf discipelen symboliseren.

Voor een bijzonder dessert kun je dit jaar je gasten met dit zoetmakertje uit Indonesië verrassen: kolak. Een soort van kokossoep met gebakken banaan. Je serveert het bij voorkeur lauwwarm.

Feestgerechten
Foto Saskia van Alphen – Limoncello

Na-tafelen hoort erbij

Na al dat heerlijke eten en deze mooie feestgerechten, staan we natuurlijk niet gelijk op van tafel. Uitbuiken hoort erbij en in het huishouden van wereldwijf Saskia doen ze dat graag met een sterke espresso, verse muntthee en een heerlijke ijskoude limoncello. Huisgemaakt, want naast de 100 sinaasappelbomen in de tuin, staat er ook een citroen tussen. Een limoncello maken is heel simpel, maar het drankje moet wel de tijd krijgen om op smaak te komen. Reken op 5-6 weken voordat je van het eerste slokje kan genieten. Alles wat je nodig hebt is een fles wodka, 15 citroenen en een simple sirup (suikersiroop). 

Wensen we je heel smakelijke feestdagen en… als jij zelf één of meerder leuke recepten hebt voor feestgerechten, deel ze. Vinden wij hartstikke leuk!

Geniet jou ete! – Beteawon – Selamat Makan! – Buon Appetiti! – Eet Smakelijk! – Enjoy! – Bon Appétit

Nieuwsgierig hoe de Wereldwijven zelf de Feestdagen doorbrengen? Lees mee!

Over dit Wereldwijf: De Wereldwijven

De Wereldwijven vertellen verhalen die inspireren, verbinden en in beweging brengen voor een tolerante, duurzame en gender-gelijke wereld.