De Wereldwijven selecteren de 12 mooiste blogs van 2025 – Februari

2025 zit er weer bijna op en twaalf maanden lang hebben onze wereldwijven via uiteenlopende thema’s hun persoonlijke verhalen met jou gedeeld. We vonden het hoog tijd om het dit jaar eens anders af te sluiten: met een terugblik op dat afgelopen jaar. Daarom deze 12 laatste dagen van december, iedere dag één blog dat het thema van die maand mooi reflecteerde. 

Het tweede blog dat we in deze reeks publiceren is uit februari met thema ‘Happy & Healthy‘ en geschreven door Jorien in Oman.

Natuurlijke of moderne geneeskunst? Happy & Healthy in Oman

Rijdend door Muscat, de hoofdstad van Oman, viel mij tijdens de eerste weken na onze aankomst iets op: het gigantische aanbod aan gezondheids-, wellness en beauty klinieken. In elk deel van de stad vind je meerdere aanbieders van medische en cosmetische zorg. Op basis van het aanbod hoeft de gemiddelde Omani of expat dus niet lang te zoeken bij klachten of problemen, want de stad zit tjokvol moderne ziekenhuizen, specialistische klinieken en beauty centers. 

En met artsen vanuit alle delen van de wereld is ook het medisch personeel divers en voor ieder wat wils. Maar naast deze moderne geneeskunde, zijn er ook mogelijkheden voor een meer traditionele of natuurlijke geneeskunst..

Handboek van Islamitische geneeskunst

Het handboek van de Islamitische geneeskunst, dat ter inzage ligt bij de plaatselijke Women’s Spa, geeft een aantal concrete aanbevelingen. Zo zijn dadels (een belangrijk export product waar Omani’s trots op zijn) rijk in mineralen, vezels en vitamines, hebben vijgen een beschermende werking tegen kanker en zorgt het eten van bananen voor verlagen van de bloeddruk, groei van het brein en heeft het bovendien een anti-verouderende werking.

In ditzelfde boek wordt beschreven dat Allah van niezen houdt, maar een hekel heeft aan gapen. Niezen zou namelijk een teken zijn van energie, van het openen van de poriën en weinig eten. Gapen betekent daarentegen dat het lichaam zich vult met lucht, waardoor het lichaam zwaar wordt. Niezen geeft energie voor aanbidding (van Allah) en is daarom goed, gapen doet het tegenovergestelde en is daarom slecht. Vanwege de gezondheidseffecten van niezen (weg met die bacteriën, stof en andere blokkerende troep) moet niezen daarom wel van Allah komen en gapen van ‘Saitan’ (de duivel).

Invloed van Indiase geneeskunst

In een land waar de helft van de bevolking uit migranten bestaat, en daarvan weer de helft uit mensen van het Indiaas subcontinent, is het te verwachten dat ook wat van de Indiase gezondheidsfilosofie overwaait. Zo zijn veel van de ziekenhuizen in Muscat onderdeel van Indiase ketens en komen veel artsen dan ook uit India. Er is zelfs een Ayurvedische kliniek waar ook menig (westerse) expat zich meldt voor verschillende klachten en problemen. Ook bij ons in huis is de Indiase geneeskunst ruim aanwezig. Deze wordt overgebracht door onze hulp P. en voor elke klacht weet zij een oplossing. 

“Keelpijn? Kurkuma en gember, vers geperst (met de hand!) en in een teug achterover slaan. Snot en verkouden? Dan geen druiven, komkommer, yoghurt en tomaat eten. En bij een flinke buikgriep het liefst veel vlees op het menu voor een spoedig herstel.”

Hoewel ik weet dat geen van haar wijsheden wetenschappelijk onderlegd is, zie ik mezelf toch bij de eerste tekenen van verkoudheid kwistig kurkuma door de bordjes pap roeren.

Vreemd advies? Er is altijd nog Thuisarts.nl

Soms leiden al deze adviezen tot interne conflicten, omdat sommige tips van P. mij onlogisch of contra-effectief lijken (bijvoorbeeld om tandpasta op de brandwond van mijn 3-jarige peuter te smeren). Helaas heb ik een slappe ruggengraat en laat ik haar adviezen vaak maar over me heen komen. Wanneer het me echt te gortig wordt, pak ik Thuisarts.nl erbij en vind ik daarmee vaak een alternatief voor P’s wondermiddeltjes. Ik wacht met smart op het moment dat Thuisarts of P op de proppen komt met een wondermiddel voor een sterkere ruggengraat.

Over dit Wereldwijf: De Wereldwijven

De Wereldwijven vertellen verhalen die inspireren, verbinden en in beweging brengen voor een tolerante, duurzame en gender-gelijke wereld.