Verblijf bij een Wereldwijf! Phazama Farm: Uniek in de Okavango Delta
De Wereldwijven horen graag hun emigratie verhalen en hebben een zwak voor vrouwen die in hun nieuwe thuisland besluiten te ondernemen. Onze rubriek Bedrijf van een Wereldwijf is daar een voorbeeld van. Veel van die ondernemingen hebben een link met het toerisme. Van yogaklassen in Griekenland tot volledig verzorgde safari’s in Zuid-Afrika. En omdat we jullie niet alleen graag meenemen op avontuur via onze schrijfsels, laten we jullie nu ook kennis maken met deze ondernemende toppers in een nieuwe serie: Verblijf bij een Wereldwijf. Zodat je niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk een kijkje in hun keuken kan nemen.
Kortom, lees niet alleen hun verhaal maar verblijf ook bij een wereldwijf! Naar wie reis jij binnenkort? Misschien wel Katja die samen met haar man in de prachtige Okavango Delta een oase opbouwden: Phazama Farm.
Over emigreren
Katja, vertel ons iets over jezelf en hoe je in Botswana een leven hebt opgebouwd?
Ik ben Katja Visser en woon sinds december 2018 samen met mijn man Peter Henssen in Botswana. In 2017 kochten we een stuk land van 15 hectare aan de rand van de Okavango Delta. We wisten toen al dat we wilden emigreren, maar nog niet precies hoe ons leven er hier uit zou gaan zien.
Om een werkvergunning te kunnen krijgen, kregen we het advies om iets in het toerisme te beginnen. Zo ontstond Phazama Farm. We bouwden eerst één self-catering chalet, daarna volgden er nog drie. Inmiddels is het uitgegroeid tot een plek waar gasten kunnen genieten van rust, natuur en het echte Botswana. Toch ligt ons hart niet alleen bij toerisme. Zowel mijn man als ik hebben een achtergrond in training en persoonlijke ontwikkeling. Ons oorspronkelijke plan was om mensen uit Europa naar Botswana te halen voor leiderschapsprogramma’s. Maar toen kwam corona. Reizen werd lastig en ons netwerk in Nederland werd kleiner. Daarom besloten we het anders aan te pakken.
Via de Okavango Leadership Academy richten we ons vooral op Botswana zelf. We verzorgen trainingen voor organisaties en bedrijven, met name binnen de safari-industrie. Het blijft bijzonder dat Peter managementtrainingen geeft op de mooiste plekken van het land, in de duurste lodges midden in de natuur en tussen de wilde dieren.
Mijn eigen passie ligt daarnaast sterk bij community development. Samen met mijn Duitse vriendin Theda hier, richtte ik Re Jala Peo op en geven we kinderen programma’s op het gebied van life skills, financiële educatie en natuurbescherming. Ook begeleid ik vrouwengroepen en geef ik trainingen die gericht zijn op zelfvertrouwen, persoonlijke groei en economische zelfstandigheid. De afgelopen jaren heb ik bovendien een meer spirituele kant van mezelf ontdekt. Regelmatig organiseer ik vrouwenweekenden waarin verbinding met jezelf, met elkaar en met de natuur centraal staat.
Juist doordat we zoveel verschillende dingen doen, hebben we in Botswana een rijk en betekenisvol leven opgebouwd. We hebben nog steeds warme banden met familie en vrienden in Nederland, maar voelen ons inmiddels ook diep verbonden met de mensen, de natuur en de gemeenschap hier. Botswana is niet alleen de plek waar we wonen geworden, maar echt ons thuis.
Was het neerzetten van Phazama Farm en alles eromheen altijd al een droom, of ontstond het gaandeweg?
Dit was zeker geen droom die zomaar uit de lucht kwam vallen. Van jongs af aan reisde ik veel: van korte vakanties en lange verre reizen tot vrijwilligerswerk in Peru. Toen ik voor het eerst in Botswana kwam, voelde ik iets wat ik nergens anders eerder had gevoeld: ik was thuis. Gelukkig voelde mijn man precies hetzelfde.
Achteraf besefte ik dat ik al die jaren eigenlijk op zoek was geweest naar die plek waar ik écht thuis zou komen. Die plek bleek Botswana te zijn. En als een land zo voelt, dan wordt de keuze om er je leven op te bouwen ineens een stuk makkelijker. Dus besloten we van Botswana niet alleen een bestemming, maar ons thuis te maken.

Verblijf bij een Wereldwijf: Phazama Farm
Wat maakt Phazama Farm anders dan andere accommodaties?
Wat Phazama Farm anders maakt dan andere accommodaties, is dat het voor ons nooit alleen om overnachten ging. We wilden een plek creëren waar mensen tot rust kunnen komen en zich kunnen verbinden met de natuur aan de rand van de Okavango Delta. Dicht genoeg bij Maun om bereikbaar te zijn, maar ver genoeg weg om de drukte achter je te laten en echt midden de natuur te verblijven. Onze chalets liggen ver uit elkaar, waardoor iedereen volop privacy ervaart.
Wat onze plek misschien wel het meest bijzonder maakt, is dat hier verschillende werelden samenkomen. Naast ontspannen en genieten van de natuur, zijn er talloze mogelijkheden om de Okavango Delta te ontdekken: van safari’s en mokoro-tochten tot een spectaculaire vlucht over de Delta per helikopter. Daarnaast verwelkomen we vrijwilligers en gasten die graag kennis willen maken met het lokale leven, scholen willen bezoeken, een wandeling door het dorp willen maken of meer willen leren over de projecten die we samen met de gemeenschap uitvoeren.
Veel gasten vertellen ons dat Phazama Farm voelt als een paradijs. En wat is het bijzonder dat we deze plek met anderen mogen delen!
Welke ervaring wil je gasten meegeven?
Ik hoop dat gasten zich bij Phazama Farm even thuis voelen. Dat ze genieten van de rust, de natuur en het eenvoudige ritme van het leven hier. Wakker worden van vogelgeluiden, koffie drinken met uitzicht over de bush, genieten van een spectaculaire zonsondergang en ’s avonds onder een hemel vol sterren zitten bij het kampvuur. Maar liefst ook dat ze iets meekrijgen van het echte Botswana. Niet alleen de prachtige natuur en dieren, maar ook de mensen en de cultuur.
Welke ontmoeting is je altijd bijgebleven?
Een ontmoeting die me altijd is bijgebleven, was met een gast uit Frankrijk. Hij werkt voor een groot farmaceutisch bedrijf, maar daarnaast was hij bezig zijn eigen coachingspraktijk op te bouwen. Wat me vooral fascineerde, was zijn enorme interesse in de medicinale en spirituele werking van planten. Twee werelden die in mijn ogen niet goed bij elkaar passen. Op een ochtend kwam ik hem tegen terwijl hij tussen de struiken op ons terrein rondliep. Hij was wilde salie aan het verzamelen om thuis zijn huis ritueel te reinigen. Ik zie hem nog steeds voor me, geconcentreerd tussen de bosjes, op zoek naar precies de juiste planten.
Favoriete lokale gerecht?
Botswana en lekker eten zijn niet per se de meest voor de hand liggende combinatie voor een Bourgondiër zoals ik. Maar als ik moet kiezen, dan ga ik voor seswaa (soort draadjesvlees) met morogo (soort spinazie) en pompoen. Eenvoudig, lokaal en een gerecht dat je op veel plekken in Botswana tegenkomt. Het is niet de reden waarom mensen naar Botswana reizen, maar het hoort wel bij de cultuur en het leven hier.
Mooiste verborgen plek in Botswana?
Ik hou heel erg van kamperen in de wildernis, dus mijn favoriete plekken zijn niet per se verborgen, maar wel plekken waar je je nog echt alleen met de natuur kunt voelen. Eén van mijn favorieten is Mogotlho Community Campsite aan de Khwai-rivier, al zou ik daar wel het hoogseizoen vermijden. Er is iets magisch aan kamperen direct aan het water, met nijlpaarden die vlak voor je in de rivier, olifanten die langs je lopen terwijl je op een vuurtje staat te koken en waar je de volgende ochtend leeuwensporen naast je tent aantreft.
Een andere bijzondere plek is Baines Baobabs in Nxai Pan National Park. Kamperen aan de rand van een uitgestrekte zoutpan, onder een eeuwenoude baobab en een sterrenhemel die eindeloos lijkt. Er is geen lichtvervuiling en de stilte is er bijna tastbaar.
Het zijn allebei plekken die me eraan herinneren waarom ik zo van Botswana houd: de ruimte, de rust en het gevoel dat de natuur hier nog altijd de baas is.
Grootste misverstand over wonen (of reizen) in jouw land?
Het grootste misverstand over Botswana is misschien wel dat een reis hier automatisch onbetaalbaar is. Natuurlijk staan de luxe safari lodges bekend om hun hoge prijzen, maar Botswana heeft veel meer te bieden dan alleen exclusief toerisme. Wie bereid is zelf te rijden, te kamperen of te verblijven in kleinschalige accommodaties, kan de kosten binnen de perken houden. Voor mij is dit zelfs de fijnste manier van reizen omdat je echt in de natuur bent.
Over ondernemen in het buitenland
Was het praktisch lastig om tegelijk te emigreren en ondertussen Phazama Farm te realiseren in Botswana?
Om eerlijk te zijn, is ons emigratieproces soepel verlopen. Natuurlijk waren er formulieren, vergunningen en momenten waarop je geduld nodig hebt, maar we hebben eigenlijk geen grote bureaucratische drama’s meegemaakt.
Wat ik wel heb geleerd, is: follow & trust the process. Volg gewoon de officiële route, lever de gevraagde documenten aan en accepteer dat sommige dingen tijd kosten. Wij Nederlanders zijn vaak geneigd om slimme alternatieve routes te zoeken of processen efficiënter te willen maken. Maar juist dat werkt hier niet. Ik noem het altijd de verleiding van de ‘olifantenpaadjes’: de route die logischer of sneller lijkt. In de praktijk levert dat vaak alleen maar vertraging op. Mensen zijn voorzichtig om fouten te maken en houden zich daarom liever aan de procedure.
Dus mijn belangrijkste les? Heb geduld, respecteer het proces en vertrouw erop dat je uiteindelijk vanzelf op je bestemming aankomt.
Welke eigenschap van Nederlanders helpt juist enorm in het buitenland?
Dat wij plannen en organiseren.
En welke typisch Nederlandse eigenschap werkt juist tégen je?
Verwachten dat mensen op tijd komen.

Over succes en worstelingen
Heb je ooit gedacht om ermee te stoppen?
Niet echt. Misschien in de Corona-tijd even omdat we 0 inkomsten hadden terwijl we hier net waren. Maar het zorgde er ook voor dat we creatiever werden en ons op de lokale markt gingen richten wat uiteindelijk super succesvol is uitgepakt.
Heb je verwachtingen moeten loslaten?
Nee…
Welke fout zou je achteraf niet meer maken?
Olifantenpaadjes nemen in plaats van ‘follow & trust the process’.
Waar ben je het meest trots op?
Wat ik heb kunnen betekenen voor de lokale gemeenschap en dan vooral voor het dorp Tsutsubega waar ik woon. Zoveel vrouwen en kinderen hebben hier nu een beter leven.
Over identiteit en thuisgevoel
Denk je dat je ooit teruggaat naar Nederland?
Nee, ik ga nooit meer terug.
Heb je zelf wel tijd voor vakantie?
Niet zo heel veel maar wij krijgen zoveel vrienden, familie en bekenden op bezoek die we vaak meenemen op sleeptouw in Botswana waardoor we ook een beetje vakantie hebben. En dat is superleuk!
Tot slot, wat zou je willen zeggen tegen vrouwen die ook dromen van vertrekken?
Gewoon doen! Maar bereid je wel goed voor door een consultant in arm te nemen die je helpt met het proces of ga zelf alle loketten af bij ‘labour’ en ‘immigration’. Ook als je een stuk land koopt, zorg dat het land de juiste papieren heeft. Dus informeer goed en ook bij mensen zoals Peter en ik die de processen doorgelopen hebben.
Verblijf zelf in Phazama Farm
Ontdek de unieke Okavango Delta vanuit Phazama Farm op je eigen manier. De accomodaties zijn self-catered waardoor je je eigen tempo en budget kunt bepalen, vlakbij de natuur van de prachtige Okavango Delta. Een perfect vertrekt- tussen- of eindpunt voor alle 4×4 avontuurlijke reizigers. Op Phazama Farm ontdek je niet alleen de prachtige natuur, maar ook al haar wildlife, de lokale cultuur en waarschijnlijk ook jezelf. Voor meer informatie over de accommodaties op Phazama Farm en andere activiteiten ga naar de website: https://phazama-farm.com of neem contact op via e-mail en/ of whatsapp (+267 73 269 837 or +267 77 903 820)








