Reisblunders! Ze komen altijd onverwacht. Of ondoordacht?
Met de luifel van de RV nog uit, de volle (!) campground afrijden. Verkeerde slang van de pomp gehaald met als gevolg dat je auto weggesleept moet worden. Je vriendinnen al in de trein terwijl het fluitje gaat en jij nog met je rugzak op het perron staat (voordat de mobiele telefoon bestond, maar Goddank nog in Nederland waar ik in ieder geval het systeem kende). Een potje conserven op de gok kopen terwijl je niks snapt van de taal op het etiket.
Herken je dit? Ik wel. Het is me allemaal overkomen en de lijst met reisblunders gaat door 🫣…

Ik ga op reis en neem mee…
Ik ben gelukkig niet alleen en met mij maken vele andere vakantiegangers en geroutineerde reizigers ook fouten. Sterker, Google het woordje en je wordt doorverwezen naar menig lijstje. Het is trouwens altijd één van die onhebbelijke dingen die ik doe zodra we de deur dichttrekken en wegrijden: mijn familieleden vragen of ze dit en dat wel hebben ingepakt. En vervolgens ga ik bedenken wat ik misschien toch vergeten ben. Mijn (tanden)borstel is vaak last minute het vergeten object.
De meest voorkomende items die we vergeten mee te nemen (met, jawel, de tandenborstel op de tweede plek) zijn volgens de ANWB:
- Oplader(s)
- Tandenborstel
- Zwemkleding
- Paspoort (!)
- Zonnebril
- Fotocamera (de cameratas is ook één van die dingen die vaak achterblijft na de security check op Schiphol!)
- Leesbril en/of contactlenzen
- Zonnebrandcrème
- Oordopjes
- EHBO-setje
Geef toe: voor welke reisblunders schaamde je je?
Maar bovenstaande zaken zijn redelijk makkelijk te vervangen op je uiteindelijke bestemming. En niet echt reisblunders te noemen. Ik was wel benieuwd naar de reisblunders van andere wereldwijven en de wijze lessen hoe die te voorkomen.
Wereldwijf Ruth over een wandeltocht in Malawi: “en dat je tijdens die wandeltocht aan de wandelleider vraagt of je even op zijn fiets mag rijden, omdat je benen zo moe zijn van het lopen. En dat hij dan zegt: “De remmen zijn wel kapot, dus je moet goed opletten” en je dan antwoordt: “Komt goed, “I am a Dutchy and I was born on a bike” om vervolgens in het donker van een heuvel heel hard een meter diepe greppel in te rijden; je tanden door je onderlip en een gat in je kin te vallen… op 5 uur afstand van het dichtstbijzijnde ziekenhuis. En dus met zwart hechtdraad door de lokale dokter in het dorp wordt dichtgenaaid en een medicijn voorgeschreven krijgt wat in Nederland met name aan vee gegeven wordt…”
Auw! Pijnlijk wijze les inderdaad: Niet zomaar op een fiets stappen in een land wat niet plat is en altijd even met de apotheek in eigen land checken als je in het buitenland medicatie voorgeschreven krijgt.
Reisblunders: over kampeerpret en eetgewoonten
Karin had een fijne nieuwe tent gekocht en besloot dat de oude zak met de oude stokken handig was en dus wisselde ze alles thuis. Dacht ze. Op de camping in Frankrijk concludeerden ze dat ze de nieuwe tent met alleen de oude stokken bij zich hadden 😳 Geluk bij een ongeluk voor Karin. Ze stonden op een camping waar ook een vriendin stond! Karin: “Dat werd dus één nacht met 3 volwassenen en 4 kindjes hutje mutje in haar tent. En de dag erna naar de Franse Decathlon een nieuwe tent kopen 😇”
Marieke hoefde niet met anderen haar tent te delen maar wel een keer haar bed…. ze vertelt: nog helemaal onbekend met alle mogelijke tropische creepy crawlers, at ik in Costa Rica een boterham met iets zoets in bed. Blunder! Ik werd ‘s nachts wakker van gekriebel aan mijn benen…. Bleek mijn bed vol piepkleine suikermieren te zitten! Je begrijpt: die fout heb ik hier nooit meer gemaakt.”

Van links naar rechts naar links….
Terug naar mijn eigen blunders (want ik zei al… the list goes on!). Niet persé een reisblunder als eerder een EMIGRATIE-blunder. We verhuisden van Engeland naar de VS en, in denk ik, de tweede week moest ik op een dubbelbaans kruising rechtsaf en ipv van de ‘korte’ bocht, stuurde ik zo de linker weghelft op. Gelukkig realiseerde ik snel m’n fout. Het was rustig en niemand die het zag. Denk ik 🫣. Overigens heb ik lange tijd nog de verkeerde portier opengetrokken om weg te rijden 🤪 Hahaha!
Misschien ben ik gemaakt voor de Engelse wegen want verrassend genoeg paste ik me daar in no time aan en vond het heerlijk overzichtelijk. Dat terwijl ik gezworen had eerst een rijles te nemen alvorens zelf de auto in te stappen. Wat nooit gebeurd is want toen we mijn auto kochten, en dat was al één van de eerste dagen na onze verhuizing naar Engeland, moest ik natuurlijk zelf terugrijden….
Gelukkig ben ik niet alleen. Geregeld overkomt dat links, rechts, oh nee links automatisme ook andere wereldwijven. Zo realiseert Assia, die toch alweer 8 jaar in linksrijdend Zimbabwe rondcrossed, geregeld dat het stuur ontbreekt nadat ze is ingestapt…. Astrid heeft daar inmiddels een elegante oplossing voor: “ik gooi snel mijn tas in de auto en loop naar de andere kant, in de hoop dat niemand mijn vergissing gezien heeft 😊”
Reisblunders op het vliegveld (want vliegen is zo makkelijk nog niet…)
Nog even voortbordurend op de reis zelf. Die doen de meeste mensen toch met de auto, gevolgd door het vliegtuig. En met vliegen begaat menigeen ook nog weleens een blunder. Van verkeerd gespelde namen op het vliegticket, spullen vergeten bij de security checks tot te laat bij de gate van vertrek komen. Dat laatste is mij ook gebeurd. Ik reisde toen met onze drie kleine kinderen en had de vertrektijd als boardingtime in m’n hoofd geprent staan. “Alle tijd”, dacht ik. Winkeltjes kijken, laatste fristi drinken en een uitgebreid laatste toiletbezoek voor mijzelf en de kinderen….
Tot overmaat bleek de gate gewijzigd en moesten we van beneden vertrekken wat inhield dat we met de bus naar het vliegtuig moesten en nog een extra handbagage security check kregen. Ik dus, want de kinderen werden meegenomen en de bus ingepropt terwijl hun rugzakjes bij mij werden gedumpt en ik het allemaal maar op de band moest zien te krijgen. Toen zat ik even in de piepzak en zag hen al zwaaiend achter het raampje de lucht in gaan…. Sindsdien zit ik ruim voor tijd al bij de gate te wachten (tot grote hilariteit van mijn inmiddels volwassen kinderen 🤪).
Hieronder nog een paar praktische tips!
- Check toch even die geldigheidsdatum op je paspoort – veel landen vereisen dat je paspoort tot zes maanden geldig is na vertrek uit het land. Zeker als je in het buitenland woont, moet je rekening houden met tijdig verlengen bij een ambassade of consulaat.
- Kloppen je naam en geboortedatum op je (digitale) boardingpass? Check het voordat je door de douane gaat anders wordt je teruggestuurd naar de balie…
- Online ingecheckt? Mooi! Maar zorg dat je ook je bagage bij de grondbalie op tijd afgeeft voordat je door douane en security heengaat.
- Controleer al je gebruikte security-bakken voordat je wegloopt. Je zult niet de eerste zijn die haar AirPods is vergeten…








